ПОКРОВИТЕЉ САЈТА

Ненад Хрисафовић

Ненад Хрисафовић, рођен 28.07.1932, учланио се у моделарску секцију Аероклуба 1946. године, обавио падобранску и једриличарску обуку („А“, на Мојмилу) 1947. године, једриличарску „Б“ обуку (витло) на Бутмиру 1948. године; диплома пилота једриличара 1948. године. Дипломе „Ц“ и зв. „Ц“, као и трајање за сребрено „Ц“ је освојио у СВЦ у Вршцу 1944. године када је постигао и услов „трајање“ за сребрено „Ц“. Године 1952, опет у СВЦ Вршац, комплетирао је и остала два и два услова за сребрено „Ц“.
Од осталих овлаштења, наставник је ваздухопловног једриличарства, виши наставник ваздухопловног једриличарства и моторни пилот – шлепер једрилица. Постигао је и услов висине за златно „Ц“ (3000 метара).
У Београду завршава и постаје Дипломирани инжењер Ваздухопловног одсека Машинског факултета.
На месту асистента професора – академика Ненадовића учествује у пројектовању и конструкцији изузетно успешне једрилице „Цирус ХС-62“. Уместо заслуженог признања за тада знатно достигнуће у пројектовању, нелагодност коју је произвео код одређеног броја колега приморава га да напусти факулетет и да, после неиспуњеног обећања да ће бити примљен у тадашњу Савезну Управу Цивилног Ваздухопловства, уради три важне ствари за светско ваздухопловство и космонаутику. Прва је дуго опроштајно писмо родитељима, друга је стављање у џеп 65 долара колико је у том момемнту имао на располагању и трећа је улазак у другу класу брзог воза за Париз и одлазак пут Француске.

ОДЛИКОВАЊА:

– Ordre National de Mérite, Chevalier (Француска)

– Сребрна медаља C.N.E.S.  (Француска)

– Сребрна медаља Академије Ваздухопловства и Свемира (Француска)

 – Медаља „Rudolf Diesel“ фирме M.A.N. (Немачка)

 – Медаља „Clément Adler“ научног друштва S.E.P.I.N. (Француска)

Последње радно место – Технички саветник директора Дирекције за развој ракета-носача сателита Националног Центра за Свемирска Истраживања Ц.Н.Е.С. (Француска)

У пензији је од 1.10.1997. године.

АКТИВНОСТИ:

Експерт B.N.A.E. (Bureau de Normalisation de l’Aéronautique et de l’Espace), члан Комисије Ракетна техника – Свемир и повремени члан француске делегације у ИСО (International Standard Organisation), Свемирска секција (ISO TC20/SC14) до 21.06.2003. године.

Од 15.09.2003:  Инжењер консултант у слободно време.

НАЈЗНАЧАЈНИЈИ РАДОВИ У ДОМЕНУ АЕРОНАУТИКЕ (Концепције, студије, реализације 1960-1968):

1. Једрилица двосед HS – 62 „CIRUS“. Један прототип је изведен.

2. Једрилица двосед високих способности HS – 64 (побољшана верзија једрилице HS-62) изведена у серији за потребе Ваздухопловног Савеза Југославије.

3. Једрилица двосед „CHOUCAS II“, прерађена предимензионисана верзија једрилице BREGUET 906.

4. Акробатски авион двосед CAP 10 изведен у 300 примерака од којих 70 за потребе француске Armée  de l’Air, Armée de l’Air mexicaine i marocaine.

5. Једносед за такмичења у високоакробатском летењу CAP 20, изведен у мањој серији за framée de l’Air. Тај авион, као и његове следеће верзије CAP 21, CAP 230, CAP 231 i CAP 232 су више пута освајали прва места на међународним акробатским такмичењима mesta и светским првенствима у акробатском летењу.

НАЈЗНАЧАЈНИЈЕ АКТИВНОСТИ У СВЕМИРСКОМ ДОМЕНУ (1969 – 1997)

  1. Активности у фирми AEROSPATIALE, Дивизија Балистичких и Свемирских Система (1969 – 1986) 
  2. Програм француско-немачког сателита „SYMPHONIE“ (1969 – 1973). Одговорни инжењер за структуру и механозме сателита у Пројектантској групи C.I.F.
  3. Програм ракете-носача сателита ARIANE (1973 – 1980). Одговорни инжењерза област „Ваздухопловне технике“ (прорачуни и испитивања из области аеродинамике, аеротермике, термике структура, динамике, статике и димензионисања ракете) у тиму Glavnog Projekt

Активности у Националном Центру за Свемирска истраживања (C.N.E.S.)  (1986-1997)

  1. Одговорни инжењер за Синтезу концепције Хиперсоничне једрилице (повратак из орбите космичког европског авиона HERMES) и заменик шефа дивизије по техничким питањима (1986-1989).
  2. Помоћник шефа Дивизије синтезе ARIANE 5 – HERMES (1989-1991)
  3. Технички саветник директора по питањима технике ракете-носача сателита (1991-1997). У том својству, осим решавања техничких проблема уочених у експлоатацији ракете-носача сателита ARIANE 4 и у развоју ракете-носача сателита ARIANE 5
  4. Председник контролне комисије (Chairman) развоја бразилијанске ракете-носача сателита VLS 1 и у домену успостављања и хармонизације тактичко-техничких захтева система и подсистема ракете, као и у домену критичке анализе предложене конфигурације ракете и резултата пројектантских активности (Critical Design Review).
  5. Експертиза развоја и решавања техничких проблема у развоју трећег степена кинеске ракете-носача сателита LONG MARCH 2E. Тај степен је специјално развијен за лансирање телекомуникациониг сателита ASIASAT 2 компаније ASIASAT из Хонг Конга.
  6. Као члан француске делегације у ISO, шеф пројекта и аутор стандарда:
  • ISO 14953 „Space systems-Determination of loading levels for static qualification testing of launch vehicles“. Тај стандард је промулгован одлуком Централног Секретаријата ISO 1.05.2000.
  • ISO 14622  „Space systems-Loads and induced environment“. Тај стандард је промулгован одлуком Централног Секретаријата ISO 15.12.2000.
  • ISO 14303  „ Space systems- Launch – vehicule –to spacecraft interfaces“. Тај стандард је промулгован одлуком Централног Секретаријата ISO 15.10. 2002.

ЗАВЕТ ФРАНЦУСКОЈ


Најтеже моменте свог живота Хрисафовић каже да је преживљавао по трагедији која је задесила пилоте Жака Гомија и Жерера Верета, који су погинули летећи у његовом ваздухоплову.

Ова два пилота имала су 14.000 сати налета и били су легенде француске авијације. У тешком психичком стању отишао је на њихову сахрану којој је претходила миса у катедрали. Вели, мислио је да ће га сви кривити.

Прилазили су ми Французи и изјављивали саучешће. Породица, такође, и тада сам схватио колико су велика нација. Заветовао сам се да ћу остати у њиховој земљи која ми је дала професионалну шансу и да ћу им служити док сам потребан – рекао је Хрисафовић